Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 15 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Bitcoin piyasası anomali olmaktan çıkıyor mu?

Bitcoin piyasası anomali olmaktan çıkıyor mu?

Dünyanın en popüler dijital para birimi Bitcoin, temmuz ayından bu yana ilk kez 300 dolar değere ulaştı.

Bitcoin en son 300 dolar değere ulaştığında, Yunanistan ekonomik çöküş içerisindeydi ve insanlar banka hesaplarına erişemiyorlardı. Bitcoin firmaları, Yunanistan’daki krizi fırsat bilerek ülkedeki varlıklarını artırmıştı. Değer artışının Yunanistan’daki krizin direkt sonucu mu yoksa tuzu biberi mi olduğu bilinmese de, fiyatlar arttığında Bitcoin endüstrisi, girişimcilerinden ticaret borsalarına kadar çalkalanıyor ve işler heyecan verici bir hal alıyor.

Bitcoin, 2014’ün ocak ayında 1000 dolar değere ulaşmış fakat asla bir daha bu değeri yakalayamamıştı. Birçok uzman, Bitcoin’in o değere ulaşmaması gerektiği düşüncesinde çünkü değerdeki sert iniş çıkışlar Bitcoin piyasasının ‘anomali’ olarak tanımlanmasına ve katılımın sınırlı kalmasına sebep oluyor.

Fortune dergisine konuşan ekonomi uzmanları, Bitcoin değerinin birkaç yüz dolar seviyesinde kalmasının uzun vadede endüstriye fayda sağlayacağını, sürekli ileri-geri sıçrayan değerlerin yatırımcılar için korkutucu olduğunu belirtiyor. Kaldı ki Bitcoin piyasası da bu yönde bir gelişim içerisinde; son dönemlerde piyasa için yeni tavan noktası 300 dolar seviyesi.

Bitcoin ekosistemini geliştirmek isteyenler için değer artışı iyi bir haber. Örneğin, takvimler 10 Mart’ı gösterdiğinde Bitcoin’in değeri 300 dolara ulaşmış ve öncü Bitcoin firmalarından üçü 12 Inc, ShapeShift ve Digital Asset Holdings aynı gün yeni yatırım turuna başladıklarını veya yatırımcılar ile görüşmelere başladıklarını duyurmuştu.

Bitcoin henüz büyük potansiyeline ulaşabilmiş değil. Buna rağmen, parasını Bitcoin’e yatıranlar, her fiyat artışıyla heyecanlanıyor ve dijital para biriminin her an yeni bir sıçrama yapabileceği hayaliyle nefesini tutuyor.

Bitcoin piyasası şu an sıcak paranın sürekli girip-çıktığı bir alan ve Mastercard gibi büyük bir ödeme işlemcisi veya dev bankalar Bitcoin’i kabullenmedikleri sürece, para birimi yarı sanal kalmaya devam edecek. Eğer beklenen olur da bu benimsenme sürecine girilirse, Bitcoin dünyanın ilk internet menşeili ‘ülkesiz’ para birimine dönüşebilir.

Bankalar ve ödeme işlemcilerinin Bitcoin endüstrisine tepeden inmesi, Mt. Gox gibi dolandırıcılık olaylarının önünü keserek sokaktaki insanın güvenini kazanabilecekken, para birimine istikrar kazandırarak da büyük yatırımcıların oyuna katılmasının önünü açabilir.

Yorum Bırak