Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Çöpçatanlık uygulaması happn 14 milyon dolar yatırım aldı

Bir diğer çöpçatanlık uygulaması happn 14 milyon dolar yatırım aldı

Tinder’ın yükselişi ile 90’ların renkli motiflerinden dijital çöpçatanlık servisleri kendilerine yeni dünyanın platformu mobilde de yer bulmayı başarmıştı. Aynı alanda Tinder’ın arkasından gelecek olan girişim merak konusuyken, happn aldığı yatırımlar ve hızla artan kullanıcı sayısıyla soru işaretini ortadan kaldırdı.

Geride kalan yaz aylarında İstanbul’da da kullanıma sunulan happn, toplam 25 şehirden 6 milyon kullanıcısını birbirlerine bağlıyor. Haziran ayında sosyal ağın kullanıcı sayısı 4 milyon civarındaydı.

Fransa merkezli happn, ikinci yatırım turunda Idinvest, DN Capital, Raine Ventures, halihazırda yatırımcıları arasında bulunan Alven Capital ve birkaç bağımsız melek yatırımcıdan 14 milyon dolar yatırım topladı.

happn’ı Tinder’dan farklı kılan, gerçek hayatta karşılaşan fakat konuşma şansı yakalayamayan kullanıcılarını birbirlerine bağlaması. Kullanıcılar, daha önce karşılaştıkları insanları kronolojik olarak happn profillerinde görebiliyor.

Günümüz çöpçatanlık uygulamalarını 90’lardaki benzerlerinden ayıran en büyük özelliği karşılıklı onay sistem ve hem Tinder hem de happn bu mantıkla çalışıyor. İki kullanıcı da birbirlerini habersiz şekilde beğenmedikleri müddetçe konuşma başlatılamıyor. Bu da kullanıcılar için istenmeyen mesajlar ile bunaltılmamak anlamına geliyor.

Happn ilginç bir gelir modelini benimsemiş durumda. Kullanıcılar, beğendikleri insanlara kendilerini göstermek için, para karşılığı satılan ‘charm’lardan edinebiliyor. Charm’lar, karşı tarafa bildirimler gitmesini ve bu şekilde gönderinin kitlelerin arasından sıyrılmasını sağlıyor. Çeşitli paketlerde satılan charm’ların fiyatları 4,29 TL ile 62,99 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Girişim aralık ayında gerçekleştirdiği ilk yatırım turunda 8 milyon dolar yatırım almıştı. İkinci tur ile birleştirildiğinde, aldığı toplam yatırım miktarının 22 milyon doları geçtiği görülüyor.

Happn, iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemleriyle çalışan mobil cihazlarda kullanılabiliyor.

Yorum Bırak