Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Bir devrin sonu: Yahoo 4,8 milyar dolara Verizon'a satıldı

Bir devrin sonu: Yahoo 4,8 milyar dolara Verizon’a satıldı

Nokta-com patlamasından sağ çıkan nadir internet şirketlerinden Yahoo, ABD’nin en büyük telekomünikasyon devlerinden Verizon tarafından 4,8 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Satın alma sonucunda Yahoo, Verizon tarafından geçtiğimiz yıl satın alınan internetin bir diğer kayan yıldızı AOL ile birleşecek.

Anlaşmanın fiyat etiketi, 2008 yılında Microsoft tarafından önerilen ve Yahoo tarafından reddedilen 44 milyar dolardan düşükken, şirketin değerinin nokta-com patlaması sırasında 125 milyar dolara kadar ulaştığını belirtmekte de fayda var.

Verizon, satın alma anlaşmasının Yahoo’nun aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip ana faaliyet alanını kapsadığının altını çiziyor.

22 yaşındaki Yahoo’nun zaman tüneline göz atmak gerekirse;

  • 1994: Yahoo (Yet Another Hierarchically Organized Oracle) kuruldu
  • 2000: Nokta-com patlaması sırasında değeri 125 milyar dolara ulaştı
  • 2002: Google, Yahoo’dan gelen 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetti
  • 2008: Yahoo, Microsoft’un 44,6 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirdi
  • 2013: Blog sitesi Tumblr, Yahoo tarafından 1,1 milyar dolara satın alındı
  • 2015: Yahoo, 4,4 milyar dolar net zarar açıkladı
  • 2016: Verizon, 4,8 milyar dolara Yahoo’yu satın aldı

Yahoo CEO’su Marissa Mayer satın almayla ilgili yaptığı açıklamasında; “Yahoo dünyayı değiştirmiş bir şirket ve Verizon ile AOL ile birleşerek bunu yapmaya devam edecek.” dedi.

Şirket çalışanlarına gönderdiği e-postada “Yahoo’yu seviyorum ve hepinize güveniyorum.” diyen Mayer, şirkette kalmayı planladığını ve Yahoo’yu yeni macerasında görmek istediğini söyledi.

Gelgelelim, 2017’nin başında tamamlanması beklenen satın almanın ardından, Yahoo markası yaşamaya devam mı edecek yoksa AOL içine mi katılacak henüz bilinmiyor.

AOL CEO’su Tim Armstrong ise satın almanın Yahoo’nun gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak ve mobil medya alanında dev bir oyuncu yaratmak için gerçekleştirildiğini belirtiyor.

AOL ve Yahoo’nun sahip olduğu markalar 25’i aşıyor ve aralarında Yahoo Mail, Flickr, Tumblr, Huffington Post  ve TechCrunch gibi bir hayli popüler servisler bulunuyor.

Yorum Bırak