Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Artırılmış gerçeklik otomotiv sektöründe çok büyük olabilir

Artırılmış gerçeklik otomotiv sektöründe çok büyük olabilir

Sanal gerçekliğin yükselişe geçmesiyle birlikte artırılmış gerçeklik de küllerinden doğdu dersek yanlış olmaz. Bazı şirketler tamamen sanal gerçeklik alanına yönelirken Microsoft ve Magic Leap gibi şirketler bu trende katılmak yerine artırılmış gerçekliğe yatırım yapmayı tercih etti. Eğlence sektöründe kimin kazanacağını şimdiden kestirmek güç. Fakat otomotiv sektörü artırılmış gerçeklik için iyi bir büyüme alanı olacak gibi görünüyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanındaki şirketler kendilerine öncelik olarak eğlence sektörünü belirlemiş durumda. Yakın zamanda Google Glass gibi örnekleri görmüş olsak da birçok açıdan bu cihazları gündelik hayatımızın bir parçası haline getirmek pek de kolay değil. Ancak bazı sektörlerde hayatı kolaylaştıran çözümler üretmek de mümkün. Sanal gerçekliğin gayrimenkul sektöründeki etkisi gibi artırılmış gerçeklik de otomotiv sektöründe pozitif bir etki yaratmaya başlamış durumda.

Şimdiden otomotiv üreticileri ”heads up” ekranlarda sürücünün gözünü yoldan ayırmadan bazı bilgilere ulaşabilmesini sağlayabiliyor. Bazı girişimler bu özelliği hem grafik hem de teknik anlamda daha fazla değiştirerek etkisini artırma hedefinde. Bunlardan biri de WayRay.

Araçlarda artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak grafik anlamda gelişmiş navigasyon sistemleri geliştiren şirket, Alibaba önderliğindeki yatırımcılardan 18 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Üstelik bu yatırım İsviçre merkezli şirketin ilk işbirliğini de yapmasını sağlamış. Alibaba’nın yatırımıyla birlikte Çin’in son yıllarda dikkat çeken otomotiv üreticisi SAIC Motors da WayRay ile bir iş anlaşması yaptığını duyurdu. SAIC, WayRay’in teknolojisini 2018 yılından itibaren araçlarında kullanmayı hedefliyor.

WayRay yatırımını ilginç kılan nokta ise şirketin aynı zamanda araç içi eğlence sistemleri geliştiriyor olması. Şirketin navigasyon sistemi araç durduğunda sosyal medya ve akıllı telefon bildirimlerini de içeren bir eğlence sistemine dönüşebiliyor. Amaç gelecekte artırılmış gerçekliği kullanarak araç içi eğlence sistemlerini daha da geliştirmek. Elbette bunun yolu da sürücüsüz otomobillerden geçiyor.

wayraynavion

Şimdilik yasalara göre sürücüsüz otomobillerde bile insanın rolü önemli ve gözlerini yoldan ayırması pek teşvik edilmiyor. Ancak gelecekte bunun değişmesi büyük bir olasılık ve o zaman geldiğinde araç içinde insanları oyalayacak sistemler büyük önem kazanacak.

 

Yorum Bırak