Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Apple ürettiği ihtiyaç fazlası temiz enerjiyi satacak

Apple ürettiği ihtiyaç fazlası temiz enerjiyi satacak

Apple yüzlerce megawatt’lık güneş enerjisi projeleriyle ürettiği fazladan elektrik enerjisini satmak için yavru bir şirket kurdu. Apple Energy LLC isimli yeni şirket, ABD’de enerji satışı yapabilmek için Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na başvuruda bulundu.

Apple’ın küresel 521 megawatt güneş enerjisi projesi, firmanın tüm veri merkezlerini, çoğu mağazalarını ve yönetim ofislerini temiz enerji ile çalıştırmasını içeriyor. Öte yandan firma enerji ihtiyacını karşılamak için hidroelektrik, biyogaz, jeotermal enerjiye de yatırımlar yapıyor. Apple, küresel operasyonlarının yüzde 93’ünü karşılayacak kadar temiz enerji ürettiğini belirtiyor.

Apple’ın sürekli artan enerji üretim kapasitesi yakında firmanın ihtiyaçlarının ötesine geçecek ve ortaya artık temiz enerji çıkacak. Firma yeni kurduğu Apple Energy LLC yan şirketi ile artık elektrik enerjisini toptan fiyatına firmalara, onlar da son kullanıcılara satacak.

2015 finansal yılında 233 milyar dolar gelir elde eden Apple için enerji satışının anlamlı bir gelir kaynağına dönüşmesini beklemek gerçekçi olmaz. Fakat firmanın bu yatırımdan gelcekte büyük geri dönüşler alması kuvvetle muhtemel. Kaldı ki firmanın bu yılın başında temiz enerji hamleleri için 1,5 milyar dolar bütçe ayırması da bu tezi destekler nitelikte.

Yorum Bırak