Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

API merkezli tasarım yazılımın geleceği olacak

API merkezli tasarım yazılımın geleceği olacak

Yazılımların birbirleriyle nasıl etkileşime geçeceklerini belirleyen tanım bütünleri API’ler, gelecekte yazılım dünyasının kurallarını yeniden yazacak.

Ağustos ayında düzenlenen geleneksel Intel Developer Forum’da sahneye çıkan Intel CEO’su Brian Krzanich, yazılım mühendisliğinde yeni bir çağın başlangıcını müjdeledi. Bu yeni anlayış, API öncelikli (veya merkezli) yazılım geliştiriciliğini benimsiyor ve ona adapte olan geliştiriciler için çok büyük avantajlar vaat ediyor.

Intel, API’lerin önemini fark eden tek dev değil. IBM, yakın tarihte geliştirdiği IBM Bluemix ile API yönetimi oyununa katıldı. Bluemix, firmalara API’lerinin geliştiriciler tarafından nasıl kullanıldığı hakkında geri dönüşler sunuyor. Oracle da haziran ayında kendi API yönetim setini geliştirdi. Diğer büyük oyuncuların da halihazırda API öncelikli yazılım geliştiriciliği konusunda çalıştığı biliniyor.

İnsanlar yeni servisler ve özellikler tasarladığında, onlardan ayrıca kullanıcı arayüzü ekranlarını da tasarlamaları ve kullanıcı deneyiminin neye benzeyeceğini göstermeleri istenir. Gelgelelim bu yaklaşım artık eskisi kadar verimli değil çünkü dokunmatik ekranlar ve yeni nesil programlama donanım ile etkileşime geçme şekillerimizi değiştirdi ve çeşitlendirdi. Artırılmış ve sanal gerçeklik platformları ise insanların içerikler ile etkileşime girmenin yeni yollarını keşfetmeyi sevdiklerini ortaya koydu. Cihazların sayısı ve nesnelerin interneti akımının onlar üzerindeki etkisi arttıkça, sistemler arası etkileşimin, insanlar ile sistemler arasındaki etkileşimi geçmesi bekleniyor. Ve sistemler, bizler gibi göze güzel görünen ve kolay anlaşılabilir arayüzlere ihtiyaç duymuyor. İhtiyaç duydukları şey detaylı yönergeler ve tanımlar; bir diğer deyişle API’ler.

Mobil platformları ele alalım; içli dışlı olanları en az 10 farklı arayüz sayabilirler. Web’de ise istemci sunucu ve ince istemciler söz konusu. Tüm bunlar üzerinde kontrol sağlamanın en mantıklı yolu, API katmanına odaklanmak. Eski IBM başkan yardımcısı, kendi API yönetimi girişimi Apigee’nin kurucusu Chet Kapoor, bu noktada arayüz bölümlendirmesi üzerine düşünülmesinin gerekli olmadığı görüşünde, özellikle de bir servis sağlanıyorsa. Ona göre, Netflix gibi basit arayüze sahip olan bir servis, 63 milyon insan tarafından yüzlerce farklı cihaz üzerinden kullanılabiliyorsa bunu muhteşem bir API’ye borçlu. Aynı durum YouTube için de geçerli.

Kapoor’a göre, yeteneklerini API öncelikli anlayışa adapte edemeyen geliştiriciler, gelecekte iş bulmakta sorun yaşayacaklar. Aynı şekilde bu anlayışı benimsemeyen firmaların ise rekabetçi olamayacaklarını, girişimlerin ise başarısızlığa uğrayacaklarını öngörüyor.

Bizler daha bağlı bir dünyaya doğru ilerledikçe, yepyeni ihtimaller de ortaya çıkıyor. API öncelikli anlayış sayesinde, birbirleriyle iletişen cihazlar, sürücüsüz otomobiller ve gelişmiş sağlık teknolojileri gibi birçok yenilik mümkün kılınıyor. Bu inovasyonların gerçekleşmesi için, yazılım sistemlerinin öncelikle güçlü bir temel üzerine kurulmaları gerekiyor. Bu da sistem tasarımının API katmanında gerçekleştirilmesi anlamına geliyor.

Yorum Bırak