Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 6 April 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Amazon veri hırsızlıklarını hisseden Harvest.ai'yi satın aldı - GBA

Amazon veri hırsızlıklarını hisseden Harvest.ai’yi satın aldı
GBA
  • On 16 Ocak 2017

Bir e-ticaret devi olarak tanınmasına rağmen son dönemde bulut hizmetleri alanında da rekabete dahil olan Amazon, veri güvenliği alanında çalışan bir girişim olan Harvest.ai‘yi satın aldı. 

Amazon Web Service şirketiyle sunucu ve bulut hizmetleri alanında müşteri sayısını artıran Amazon, son yıllarda birçok büyük şirketi sıkıntıya sokan veri hırsızlığı olaylarına karşı önlem olarak bir girişimi satın almış. Tüm dünyada kişisel veri ihlalleri konusunda skandallara karışmış olan Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in iki eski çalışanı tarafından kurulan Harvest.ai, veri güvenliğini tehdit eden saldırıları tespit edebilen ve bu konuda kendini geliştirebilen bir yazılım.

Harvest.ai’nin benzer yazılımlardan farklılaşmasını sağlayan özelliği şüpheli durumları tespit edebiliyor olması. Buna kullanıcı alışkanlıkları da dahil. Eğer bir kullanıcı hesabı yanlış ellere geçmiş ve bu kişiler hesabı sahibinden daha farklı amaç ve yoğunlukta kullanmaya başlamışsa yazılım bunu tespit edebiliyor. Sistem ayrıca dokümanları şirket için arz ettiği değere göre sınıflandırmayı da öğrenip farklı güvenlik önlemleri uygulayabiliyor.

Harvest.ai, 2014 yılında kurulmuş ve 12 kişilik ekibe sahip. San Diego merkezli girişim için Amazon’un 19 milyon dolar gibi bir rakamı gözden çıkardığı söyleniyor. Harvest.ai bu satın alma öncesindeki dönemde 2.3 milyon dolarlık yatırım almıştı. Satın alma sonrasında tüm ekibin Amazon Web Service çatısı altına taşınması bekleniyor.

Yorum Bırak