Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Altı yılda girişimcilik devrimiyle Portekiz

Altı yılda girişimcilik devrimiyle Portekiz

Portekiz girişimcilik ekosisteminin bugün geldiği nokta bundan birkaç yıl öncesinden bakıldığında öngörülemez seviyede. Çok değil; 2010 yılına dönecek olursak ekosistemde görülecek pek bir şey yoktu. Şimdi ise ülkenin başkenti Lizbon Avrupa’nın en dikkat çeken girişimcilik merkezlerinden biri haline geldi. The WebSummit’in önümüzdeki aylarda bu şehirde düzenlenmesine karar verilmesi de tuz biber oldu.

Yerel girişimci ve yatırımcı Inês Silva’ya göre, 2010 değişimin başladığı yıl oldu. İlk SWITCH gibi teknoloji ve girişimcilik konferansları, TEDx etkinlikleri ve Startup Weekend bu yıl yaşandı. Öncü girişimcilik organizasyonu Beta-i de yine bu sene kuruldu.

Ülkenin ilk ön kuluçka merkezi Startup Pirates, dört girişimci arkadaşın çabalarıyla 2011 yılında kuruldu. Kısa zamanda Portekiz’in en çok uluslararası etkiye sahip girişimcilik organizasyonuna dönüşen merkez, Avrupa’nın 20 ülkesine ve 40 şehrine ulaşmayı başardı.

2011 yılında Lizbon’da ortaya çıkan kuluçka merkezi Startup Lisboa için Portekiz’de girişimciliğin imajını değiştiren atılım deniliyor. Girişimciliğin daha cazip görünmesiyle, daha fazla profesyonelin ekosisteme katılmaya başladı. Ülkenin bir diğer büyük şehri Braga’da kurulan kuluçka merkezi Startup Braga ise 2014 yılında eski Girişimcilik Bakanı Carlos Oliveira tarafından kuruldu. Girişimcilik, rekabetçilik ve yenilikçilik devletin de desteğiyle Portekiz girişimcilik ekosisteminin hızla inşa edilmesini sağladı.

Ülkenin büyük şehirlerinden Porto da akıma katıldı ve daha yeni başlattığı ScaleUpPorto programıyla büyüme odağında destek vermeye başladı. Porto’yu diğer şehirlerden ayıran ise yalnızca girişimlere değil, tüm firmalara odaklanarak onlara sağladığı yatırım ve yetenekler ile büyümelerine yardımcı olması.

Portekiz, Türkiye’den farklı olarak girişimcilik ekosistemini şehir şehir geliştirmeyi tercih ederek, girişimcilik aktivitelerinin tek bir şehirde kısıtlı kalmasının önüne geçmeyi başardı. Şimdi ise tüm bu kalkınmayı daha geniş bir ölçekte destekleyecek olan Startup Portugal hareketi başlatıldı. Endüstri Bakanı Joâo Vasconcelos tarafından kurulan program, Portekizli girişimlerin yanı sıra küresel girişimleri de desteklemeyi hedefliyor. Program ayrıca ileri teknoloji endüstriler için Free Tech Zone isimli bir oluşum yaratıp yerel ve uluslararası yatırımcılar ile birlikte Portekizli firmalara yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyor.

Portekiz girişimcilik ekosistemi birkaç yıl öncesine kıyasla bir hayli yol kat etmiş durumda. İlk yılların ardından gelen olgunluğun ardından, Uniplaces, Feedzai, Unbabel, Talkdesk, Veniam ve Seedrs gibi girişimler ekosisteminin öncülüğünü üstlendiler. Miguel Amaro, Cristina Fonseca, Nuno Sebastião, João Barros, Vasco Pedro ve Carlos Silva gibi girişimciler ise genç girişimcilere ilham ve mentorluk veriyor. Index Ventures, Balderton ve Accel Partners gibi uluslararası yatırımcılar Portekiz’de iyi girişimler arıyorlar.

Üstte saydığımız öncü girişimlerin yanı sıra, Attentive.us, doDOC, Loqr, Infraspeak ve Prodsmart ülkenin umut vaat eden girişimleri arasında gösteriliyor.

Yorum Bırak