Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 6 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Aldatıcı reklamlar yapan Lumosity 50 milyon dolar cezaya çarptırıldı

Aldatıcı reklamlar yapan Lumosity 50 milyon dolar cezaya çarptırıldı

Ünlü beyin jimnastiği uygulaması Lumosity, milyonlarca üyesinin birçoğunu, nörologlar tarafından tasarlanan oyunlarının Alzheimer hastalığını engellediğinin ve  bilişsel yetenekleri geliştirdiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen reklam kampanyasına borçlu.

Bu reklamları artık kimse görmeyecek çünkü ABD Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission – FTC) Lumosity’nin yaratıcısı Lumos Labs’i bu reklamlar yüzünden 50 milyon dolar para cezasına çarptırdı ve bir daha kullanılmalarını yasakladı.

2007 yılında indirilmeye sunulan Lumosity, dikkat ve hafıza gibi bilişsel yetenekleri geliştirmesi için tasarlanan 50 farklı oyuna sahip. Bu oyunlardan bazıları ücretsiz oynanabilirken, Lumos Lab aylık 5 ile 15 dolar arasında farklılık gösteren fiyatlarla tam oyun setlerini de kullanıcılara sunuyor.

Lumosity beyin egzersizi oyunları sunan ne ilk ne de tek platform fakat ders notlarını yükseltmekten Alzheimer’dan korunmaya kadar birçok konuda övündüğü agresif reklam kampanyalarıyla en popüleri olmayı başardı. Lumosity’nin en büyük hatası ise tüm bu faydaların bilimsel olarak kanıtlandığını söylemesiydi; FTC ise bu iddiaların gerçek olmadığı görüşünde.

FTC, Lumos Labs’in aldatıcı reklamlar ile kullanıcıları yanılttığı görüşündeyken, girişimin vaat ettiği iPad, Lumisoty’ye ömür boyu üyelik ve San Francisco’ya seyahat gibi yarışma ödüllerini de kullanıcılara vermediğine dikkat çekiyor.

Lumos Labs artık Lumosity’nin akademik veya atletik performansı artırdığını iddia edemeyecek; hastalıklara iyi geldiğini ve iddialarının bilimsel gerçeklere dayandığını söyleyemeyecek.

FTC’nin Lumos Labs’e kestiği ceza 50 milyon dolar olsa da, girişim bu meblağı karşılayamadığı için yerel mahkeme 2 milyon dolarlık anlaşmayı kabul etti. Lumosity ayrıca tüm kullanıcılarını FTC kararına dair bilgilendirmek ve her birine üyelikten çıkmak için bir bağlantı göndermek zorunda kaldı. Binlerce üye servisi kullanmayı bıraktı ve geri ödeme talep etti.

Yorum Bırak