Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Giyilebilir teknoloji esas patlamayı kontakt lenslerle yapabilir - GBA

Giyilebilir teknoloji esas patlamayı kontakt lenslerle yapabilir
GBA
  • On 21 Şubat 2017

Her geçen gün gelişen teknoloji ve üretim teknikleri sayesinde artık çok küçük boyutlardaki cihazlardan inanılmaz sonuçlar elde edebiliyoruz. Bu gelişmeyi de genellikle aynı alana daha fazla işlevselliği sığdırmak için kullanıyoruz. Yani cep telefonlarımız küçülmüyor ama yetenekleri artıyor, bilgisayarlarımız küçülmüyor ama güçleri ve pil ömürleri artıyor, arabalarımız küçülmüyor ama kendi kendini kullanabiliyor. 10 sene önce bir USB diskin 1 GB olan kapasitesi, bugün aynı boyutlarda 1TB’a kadar çıkabiliyor.

Bunu sağlayan eskiden çok hantal ya da yavaş olan birçok komponentin, işlemcinin, sensörün artık çok daha küçük ve yetenekli hale gelebilmesi. Ancak bu her zaman aynı yere daha fazlasını sığdırmakla ilgili değil. Çok daha küçük ve yetenekli şeyler üretebiliyor olmamız bize yeni kapılar da açıyor. Bunlar arasında belki de en etkileyici olanları ise akıllı kontakt lensler.

Henüz ticari anlamda satışa sunulmuş bir akıllı kontakt lens bulunmasa da çalışmalar dikkat çekici noktalara gelmiş durumda. Bu konuda ilk örneklerden biri Google’ın gösterdiği sağlık alanına yönelik kontakt lensti. Bu lens standart kontakt lensin özelliklerini geliştirmekten ziyade şeker ölçümlemesinin daha pratik ve otomatik bir şekilde yapılmasını amaçlıyordu. Üzerindeki sensörler yardımıyla göz yaşından kandaki şeker miktarını ölçebilen lens, yine üzerinde bulunan anten sayesinde bu bilgileri telefonlara kablosuz olarak gönderebiliyordu. Ardından Google kameraya sahip bir kontakt lensin de patentini almıştı ancak bununla ilgili bir prototip göstermedi.

sony_lens

Şimdi Sony de bu konuda bir adım atıyor. 2016 yılında patent için başvuran ve bir süre önce patenti onaylanan Sony, kontakt lenslere video fonksiyonu yerleştirmeyi amaçlıyor. Şirketin patent başvurusunda görülen çizimler üzerinde bir görüntü kaydedici, göz hareketlerinden enerji üreten bir güç besleme sistemi, dahili depolama sistemi, kablosuz haberleşme sistemi ve gerekli kontrol ünitelerini içeren bir kontakt lensi gösteriyor. Bu çok ince ve çok küçük bir alana çok fazla şey sığdırabilmek demek. Üstelik lens normal görünüşünüzü de engellemiyor, ortasındaki boşlukla etrafı görebilmenizi sağlıyor.

Elbette ürün henüz yeterince dayanıklı ve stabil durumda değil. Bu sebeple piyasaya sunulmaya da hazır değil. Ancak Sony’nin elindeki teknolojinin şimdiden bunu mümkün kılabilecek noktaya geldiğini gösteriyor.

Son dönemde Google Glass’ın ardından Snapchat Spectacles ile akıllı gözlükler yeniden popüler hale geldi. Akıllı kontakt lensler hayatımıza giriş yaparsa yaratacakları değişim çok daha büyük olabilir. Ancak bazı çekinceler de yok değil.

Akla gelen ilk soru gizlilik. Eğer kontakt lense gizlenmiş bir video ya da ses kaydedici üretilirse bu özellikle devlet adamları ve gizli servisler için kabusa dönüşebilir. Nitekim Google Glass’ın çıkış yaptığı dönemde de bu tarz tartışmalar olmuştu. İkinci soru ise güvenlik: hacker’lar retinanızın üzerindeki bir ekranı hackleyebilirse bunun sonuçları çok can sıkıcı olabilir. Araba kullanırken başınıza böyle bir şey geldiğini hayal edin…

Üçüncü soru biraz daha uzun vadeli bir konu üzerine: reklamlar. Günümüzde reklamcılık her alanı değerlendirmek konusunda oldukça yaratıcı hamleler yapıyor. Öte yandan tüketiciler de adblocker’larla onlardan kaçmaya çalışıyor. Bu savaş kontakt lenslere de taşınır mı bilemiyoruz ancak burayı da güçlü bir reklam mecrasına dönüştürmek isteyenler olacaktır.

 

Yorum Bırak