Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Açık kaynağın altın çağı başladı

Açık kaynağın altın çağı başladı

Yeni ekonomide önemli olan salt kod değil, onu kullanarak insanları ihtiyaç duydukları şeylere nasıl bağladığınızdır. 3B yazıcılardan Docker’a kadar geniş bir yelpazede, açık kaynaklı inovasyon zamanımızın en heyecan verici dijital kabiliyetlerini mümkün kılıyor.

20 yıl önce kurulan firmalar yazılım lisanslama yöntemiyle tekeller inşa ettiler. Bugün ise ekonomik büyümeyi sağlayan şey ücretsiz ve açık kaynaklı koddan başkası değil. Teknolojide kazanmak artık koda sahip olmaktan ziyade, müşterilere kökleri açık kaynaklı olan servislerle hizmet sunmaktan geçiyor.

Günümüzdeki yeni gerekliliklerle birlikte, pazar kazanmak isteyen firmalar açık kaynaklı servisler geliştirmek ya da satın almak zorundalar. Aksi takdirde rakebetin gerisinde kalmaları işten değil.

Açık kaynak ücretsiz güncellemelerden, verimli üretim ve uygun fiyattan ibaret görülmemeli. Açık kaynağın bugün temsil ettiği şey, sahiplik kavramının kökünden değiştiği yeni ekonomide bir köşe kapmak.

Açık kaynağın altın çağı

Kapalı kaynaklarıyla ünlü Apple, haziran ayında programlama dili Swift’in yeni sürümünü açık kaynaklı yayınlayacağını duyurduğunda, açık kaynağın dünya devleri için bile bir tercih olmadığı bariz şekilde gözler önüne serildi.

Yakın tarihte geliştirilen birçok açık kaynaklı programlama dili, yeni ekonominin vazgeçilmezi olmak için zirveye oynuyor. Google Go, Mozilla Rust, Facebook Hack ve D dilleri bunlardan yalnızca birkaçı. Microsoft, geçtiğimiz yıl .NET platformunu açık kaynaklı hale getirerek ilk adımını diğerlerinden daha erken attı.

Kolektif kodlama anlayışı veriye dair yeni kabiliyetlerin de ortaya çıkmasını sağladı. Bu da girişimlerin artmasına ve firmaların başarı stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalmalarına sebep oldu.

Yeni ekonomide iş yapmak

Açık kaynağın ekonomik değeri, firmalara son kullanıcılarını anlama, yetkilendirme ve daha iyi hizmet etme açısından yardım etmesinde yatıyor. Uber’in tüm taksi endüstrisini bıçağın sırtına yatırırken, Python, Node.js ve diğer açık kaynaklı sistemleri kullanıyor. Red Hat ise tüm kodlarını ücretsiz olarak dağıtıyor ve yetkin bir kurumsal servis seti ve işbirlikleri ile değer yaratıyor.

Açık kaynaklı kodları kullanarak daha büyük bağlantılar, kabiliyetler ve servisler yaratabilen yeni nesil firmalar kazanacaklar.

Amazon ve Netflix gibi servisler, dijital tüketici davranışını kullandıkları tüm servislerden yüksek kalite bekledikleri bir noktaya getirdi. Müşteri daha iyi anlamanın gizli tarifi de açık kaynağın ta kendisi. Bunun yerine kullanılabilecek ve müşterinin arketiplerini ve satın alma yollarını çözümleyip depolayan lisanslı servisler ise çok pahalılar. Açık kaynaklı araçlar ise daha uygun fiyatlı, daha hızlı ve daha güçlüler; firmaların veriyi duyulmamış yöntemlerle uygulamasına fırsat veriyorlar.

Bu yeni gerçeklikler eşliğinde bir girişim kurmak eskisinden çok daha kolay fakat yıllardır iş yapan dev bir firmanın rotasını değiştirmek bambaşka ve açıkçası daha zor bir efor. Gelgelelim, akıllı firmalar halihazırda dönüşüm süreçlerini başlattılar. Diğerlerini ise pek kolay görünmeyen rekabet şartları bekliyor.

Devrime ayak uydurmak

Yapıları gereği girişimler kadar hızlı hareket edemeyen büyük firmalar, birleşmeler, satın almalar ve işbirlikleri ile devrime ayak uydurmaya çalışıyorlar. Firmalardan girişimlere yapılan yatırımlar ise tarihin en üst seviyesine ulaşmış durumda.

Açık kaynaklı oyuncuları entegre etme konusunda özel bir teknik söz konusu. Örneğin McDonald’s’ın Chipotle satın almasında yaptığı gibi. Bu yaklaşım, büyük firmanın satın aldığı firmadan kamuoyu önünde uzak durmasını ve büyümekte olan markanın saflığını korumasını içeriyor. Bu yılın başında Microsoft tarafından satın alınan Revolution Analytics, Revolution R ürünlerini Windows haricinde platformlarda geliştirmeye ve desteklemeye devam edeceğini açıklamıştı.

IBM ve Spark arasındaki işbirliği, San Fransisco merkezli girişim Databricks için potansiyel bir rekabet tehdidi içeriyor. Databricks, Amazon Web Servisleri’nin açık bulutu üzerinden işleyen bir bulut servisleri sunarkeni, IBM, Spark’ı ve yazılımlarını onun üzerinden geliştiren girişimleri destekleyerek, Spark’ın başarısının birinci dereceden faydasını görüyor.

Yeni sahiplik anlayışı

Amazon, kullanıcıların ürünleri anlık olarak görüntüleyebildiği, karşılaştırabildiği ve seçebildiği bir servise sahip. Uber ise araç sahipleriyle seyahat etmek isteyen insanları birbirlerine bağlayan servisin sahibi. Peki sizin girişiminizin hangi servise sahip ve kimleri ne amaçla birbirine bağlıyor? Kârlılığın ve uzun vadeli başarının sırrı bu soruda yatıyor. Bu başarıları mümkün kılan açık kaynak kodlu yazılımdan başkası değil.

Yorum Bırak