Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

ABD’nin interneti internete bağlı nesneler ile kesildi

Bağlantılı nesneler ABD’nin internetini kesti

Geçtiğimiz cuma günü gerçekleştirilen saldırılar sonrasında dünyanın en popüler web sitelerinden bazıları ABD’den ulaşılamaz hale geldi. Siber korsanların, tek tek web sitelerine değil, internetin santrali görevi gören firmaya ardı ardına saldırılar gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

WikiLeaks, saldırının ardında kendi destekçileri olduğunu ima ederek, paylaştığı tweet ile onlardan ABD’nin internetini kesmemelerini istedi.

New Hampshire’da bulunan Dyn isimli altyapı şirketi, müşterilerine ABD içinden aldıkları trafikleri sağlıyor. Şirketin siber saldırılara hedef olmasıyla, Amerikalı internet kullanıcılarının büyük bir bölümü Twitter, PayPal, Spotify, CNN, AirBnB ve New York Times gibi büyük sitelere ulaşamadılar.

Al Jazeera, saldırıların dalgalar halinde artan bir şiddetle gerçekleştirildiğini, önce ABD’nin doğu yakasından erişimi engellediğini, ardından ülkenin geri kalanını etkilediğini ve hatta Batı Avrupa’ya sıçradığını bildirdi.

Dyn’in stratejiden sorumlu yöneticisi Kyle York, uğradıkları saldırının birçok hack’lenmiş internete bağlı cihaz kullanılarak gerçekleştirildiğini açıklarken, bunu bilindik bir DDoS saldırısından farklı kılanın ise yalnızca bilgisayarların değil, internete bağlı nesnelerin de kullanılması olduğunun altını çizdi.

Nesnelerin interneti akımının gelişmesinin önündeki en büyük engellerden görülen güvenlik sorunu, trendin en büyük tartışma konularından birisi. Dyn’e gerçekleştirilen saldırıda bebek monitörleri gibi bağlantılı kameraların da kullanılması, saldırının yapısını karmaşıklaştırırken, ona karşı savunmayı da zorlaştırıyor.

Bir ay kadar önce internete düşürülen Mirai isimli virüsün kodları, çaylak siber korsanların dahi internete bağlı her cihazı kendi istekleri doğrultusunda saldırılara katılan araçlara dönüştürmelerine olanak tanıyor. Dyn’e saldırıyı analiz etme konusunda danışmanlık yapan dijital güvenlik şirketi Flashpoint araştırmacılarından Allison Nixon, saldırılarda Mirai ile zombileştirilmiş bağlantılı nesnelere rastladıklarını belirtiyor.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve FBI saldırıyı inceleme altına aldıklarını duyururken, saldırının zengin kaynaklar ve yüksek koordinasyon ile gerçekleştirildiğini gösteren kanıtlar, Dyn saldırısının arkasında bir organizasyon olduğuna işaret ediyor.

Çalınan hiçbir şeyin olmaması, saldırının salt amacının aksatıcı bir etki yaratmak olduğunu düşünürüyor. Al Jazeera’den Rob Reynolds ise birilerinin ABD’nin internetini kesmek istediklerini ve artık bunu nasıl yapacaklarını bildiklerini düşünüyor.

Politik ve ekonomik sırları açığa çıkarmayı kendine görev edinen WikiLeaks organizasyonunun kurucusu Julian Assange, bir süredir Ekvator’un Londra büyükelçiliğinde sığınıyor. WikiLeaks’in ABD Demokratik Partisi’nin başkan adayı Hillary Clinton’ın e-postalarını sızdırması sonrasında, Assange’ın internet bağlantısı kesilmişti.

WikiLeaks, saldırının destekçileri tarafından Assange’ın internet bağlantısının kesilmesi nedeniyle gerçekleştirildiğini ima ediyor.

Yorum Bırak