Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 29 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

İtalya teknoloji sahnesine hareketlilik geldi

İtalya teknoloji sahnesine hareketlilik geldi

İtalya’nın teknoloji ekosistemi, ABD’li teknoloji firmalarından gelen yatırımlar ile 2016’ya iyi bir başlangıç yaptı.

Avrupa Birliği’nin yavaş büyüyen ekonomilerinden İtalya, ABD’li devleri cezbederek teknoloji firmaları, akademisyenler, öğrenciler, girişimciler ve genç nüfus için bir dizi yeni fırsat yarattı.

Cisco Systems, önümüzdeki üç yıl boyunca İtalya’da stratejik yatırımlar gerçekleştireceğini ve bunun için 100 milyon dolar bütçe ayırdığını açıkladı.

ABD’li firmanın ilk hamlesi, İtalya Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma oldu. Anlaşmaya göre Cisco, öğrencileri ve akademisyenleri Cisco Networking Academy aracılığı ile yeni dünyanın yükselen konularında eğitecek.

Cisco, İtalyan girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine de destek sağlayacak. Ulusal yatırım firması Invitalia Ventures ile ortaklığa giden firma, girişimlere yatırımlar yapacak.

Apple ise Avrupa’nın ilk uygulama geliştirme merkezini İtalya’nın Napoli şehrinde açacağını duyurdu. iOS App Development Centre isimli merkez, özel hazırlanan müfredatı ile girişimciler, geliştiriciler ve acemiler için eğitim sağlayacak. Apple İtalya’da ayrıca, müfredatına uygun eğitimler veren diğer eğitim kuruluşlarıyla da işbirliği yapacak.

İtalya’nın çektiği yatırımlar birçokları tarafından memnuniyetle karşılanırken, kimileri de hamleleri Apple’ın hükümetten aldığı vergi indirimine bağlıyor. İtalya’nın ünlü gazetelerinden Il Fatto Quotidiano, 30. İtalyan Hükümeti’nin 800 milyon euro vergi borcu olan Apple’dan 318 milyon euro almayı kabul ettiğini belirtiyor. Gazeteye göre geliştirici merkezinin açılması fikri Apple’ın uzlaşma çabalarından birisiydi.

Yatırım çekmek için vergi borcu indirimleri yapmak İtalya için yeni değil. Benzer istisnalar Valentino Rossi ve Luciano Pavarotti için de yapılmıştı.

İtalya yabancı yatırıma aç bir ülke. Genç işsizlik oranı yüzde 45’lere yakınken, ekonomisi AB’nin en yavaş büyüyenlerinden biri.

İtalya’yı devler için cazip kılan bir diğer özelliği, ülkedeki ortalama geliştirici maaşının 25 bin euro olması olabilir. Birleşik Krallık’taki ortalama ise 75 bin euro civarında.

Yorum Bırak