Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

ABD otonom araçlar için herkese açık test merkezleri hazırlıyor - GBA

ABD otonom araçlar için herkese açık test merkezleri hazırlıyor
GBA
  • On 30 Ocak 2017

ABD’de Obama döneminin son kararlarından biri otonom araç teknolojileri geliştiren şirketleri ilgilendiriyor. Daha önce devlet tarafından 10 eyalette yetkilendirileceği belirtilen test merkezleri, düzenlenen bir yarışma sonrasında belirlendi ve resmi olarak duyuruldu. Devlet bu merkezlerin özellikle girişimler ve otomotiv firmaları için bir cazibe merkezi olmasını hedeflerken testlerden veriler de elde etmek istiyor. 

Otonom araçlar artık bir ‘balon’ olmaktan öte gerçekleşmekte olan bir bilim – kurgu filmi gibi. Hala çoğunluğun otonom bir aracı bulunmuyor olsa da yarı otonom araçları piyasaya süren şirketler var ve bazı insanlar her gün işe bu araçlarla gidiyor. Elbette otonom otomobil üreten şirketler arasında en tanınmış örnek Tesla. Tamamen elektrikli ve otonom yeteneklere sahip otomobillerden binlerce üretmeyi ve satmayı başaran ABD merkezli şirket, bu alanda piyasayı yönlendiriyor dersek abartmış olmayız.

Tesla’nın yarattığı etkiyi birçok markanın strateji değişikliklerinde görmek mümkün. Bugünlerde 100 yıllık dev üreticiler aynı etkiyi yaratabilecek elektrikli ve otonom araçlar üretmeyi hedefliyor. Bu amaçla girişimler satın alıyor, Uber gibi şirketlerle işbirlikleri yapıyor ve büyük Ar-Ge ekipleri kuruyorlar.

Ancak pazar henüz büyük markaların hükmedebildiği bir alan değil. Zira onlar bir yandan milyonlarcasını sattıkları içten yanmalı motorları da geliştirmeye devam etmek, maliyetleri düşürmek ve mevcut modellerin satışlarını artırmak istiyorlar. Dolayısıyla sadece otonom araçlar üretmek üzerine odaklanan girişimler şaşırtıcı şekilde başarılı ve değerli hale gelebiliyor.

Bu girişimler otomotiv devlerinin haricinde ülkelerin de radarına giriyor. Gelecekte çok büyük olması beklenen bu pazarda söz sahibi olmak isteyen ülkeler de yeni Tesla’lar çıkarmak için ortamı mümkün olduğunca müsait hale getirmek için çabalıyor.

Bu konuda şimdiye kadar ülkelerin attığı en cesur adımlar yollarını bu araçların test edilmesi için açmak olmuştu. Ancak ABD işi daha fazla ileriye taşımaya kararlı. Daha önce bazı eyaletlerinde direksiyonu bulunmayan araçların bile test sürüşleri serbest bırakılan ülkede şimdi devlet otonom araçların testi herkese açık merkezler açmaya hazırlanıyor.

Daha önce ülke genelinde 10 adet otonom araç test merkezi yetkilendirileceğini duyuran Obama yönetimi, görevi Trump’a devretmeden hemen önce bu merkezleri resmi olarak duyurdu. Bu merkezler; Pensilvanya, Teksas, Maryland, Michigan, Kaliforniya, Iowa, Wisconsin, Florida ve Kuzey Carolina eyaletlerinde bulunacak. Kaliforniya, Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan bir eyalet olarak iki merkeze layık görülmüş.

Merkezler test imkanları kısıtlı olan şirketlere kapsamlı testler yapabilme imkanı tanıyacak. Bunun haricinde bazı tehlikeli testlerinde trafiğe kapalı ortamlarda yapılmasını mümkün kılacak. Böylece otonom araçlar bazı özelliklerinin kanıtlamasını da bu merkezlerde yapabilecek.

Merkezleri kullanmak için sıralanan şartlar arasında en dikkat çekici olanı bilgi paylaşımı. Bu merkezlerde yapılan tüm testler hakkında değil ama katedilen büyük aşamalar konusunda bilgi paylaşımı şartı bulunuyor. Yani bir şirket güvenlik alanında önemli bir teste imza attığında sonuçlarını toplum yararına diğer şirketler ve kamu ile paylaşacak. Bu sayede otonom araçlar konusunda daha hızlı bir ilerleme katedilmesi planlanıyor. Elbette bu durum bazı şirketlerin pek işine gelmeyebilir.

ABD’de otonom araçlar konusunda çok faydalı adımlar atıldığına hiç şüphe yok. Fakat bunu Obama’nın etkisine bağlamak da mümkün. Şimdi yeni başkan Donald Trump’ın bu konulara yaklaşımının nasıl olacağı ise merak konusu. Trump ülke içerisinde istihdama çok önem veriyor olsa yeni üretim tesislerinin kurulmasını büyük oranda destekliyor. Fakat istihdamı hızlı sağlamanın yolu genellikle geleneksel iş kollarından geçtiğinden yenilikçi işler kollarına yönelik stratejilerde vizyon açısından soru işaretleri mevcut. Zira Trump’ın fosil yakıtlar konusunda altyapı yatırımlarını artırmayı hedeflemesi bir yana göreve gelir gelmez imzaladığı mülteci yasağı ABD’de girişimlerin işlerini zorlaştırabilir.

Yorum Bırak