Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

900 milyon kişinin kullandığı WhatsApp 50 mühendise emanet

900 milyon kişinin kullandığı WhatsApp 50 mühendise emanet

WhatsApp’in kurucu CEO’su Jan Koum, bu ayın başında Facebook hesabından paylaştığı durum güncellemesiyle, anlık iletişim uygulaması WhatsApp’in aylık 900 milyonu aşkın kişi tarafından kullanıldığını duyurdu.

Facebook, bir yılı aşkın bir süre önce 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’i satın almıştı. Satın almayla birlikte, Facebook internetteki en popüler uygulamalardan üç tanesinin sahibi konumuna geldi. Dünya çapında 1,5 milyarı aşkın insan tarafından kullanılan ana sosyal ağı, 700 milyon kişinin kullandığı anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger ve 900 milyonluk WhatsApp. Koum tarafından duyurulan yeni kilometre taşının Facebook’un değil WhatsApp’in başarısı olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

WhatsApp hikayesinin en ilgi çekici yanlarından bir tanesi, böylesine devasa bir başarıyı gerçekten çok küçük bir ekiple gerçekleştirmiş olması. Şirket Facebook tarafından satın alındığında, 35 mühendisten oluşan WhatsApp ekibi 450 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmış durumdaydı. Bugün WhatsApp ekibi 50 civarı mühendise sahip ve tüm operasyonlar bu ekip tarafından yürütülüyor. Kullanıcı sayısı ise ikiye katlanmış durumda.

WhatsApp genelde mühendislik işleri ve işin diğer açıları hakkında konuşmuyor fakat geçtiğimiz pazartesi günü San Jose Kaliforniya’da gerçekleştirilen etkinlikte, WhatsApp yazılım mühendislerinden Jamshid Mahdavi şirketin alışılmışın dışındaki metotlarından bahsetti.

WhatsApp’in bu denli küçük bir ekiple 900 milyonu aşkın kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt vermesini mümkün kılan şeylerden birisi, uygulamanın Erlang isimli bir programlama diliyle kodlanmış olması. Pek popüler olmayan Erlang, büyük kitlelerin iletişimini yönetmek için birebir ve mühendislerin anlık yeni kod eklentileri yapmalarına olanak sağlaması açısından avantajlı. Mahdavi başarılarında doğru teknoloji seçimi kadar yaklaşımın da büyük rol oynadığını belirtiyor. WhatsApp’e iki yıl önce, yani girişim tam anlamıyla işler haldeyken katılan Madhavi, burada gördüğü mühendislik yaklaşımının daha önce gördüklerinden tamamen farklı olduğunu belirtiyor. Bunda Erlang ve FreeBSD kullanımının yanı sıra operasyonu mümkün olabildiğince basit tutma anlayışının da katkısı var. “Büyük ölçekli bir altyapı kurmanın tamamen farklı bir yoluydu” diyen Madhavi şöyle devam ediyor: “Gördüğüm minimalist yaklaşım benim için çok şaşırtıcıydı.”

Basit ve akıllıca
Erlang, WhatsApp’in birçok görevin aynı anda gerçekleştirildiği sanal ortamında harika iş çıkarıyor. Üstlelik yeni anti-spam sistemi ile zararlı ve istenmeyen içerikler barındıran mesajları otomatik olarak algılayabiliyor. Bu programlama dilinin 80’lerde, İsveçli Ericsson’un mühendisleri tarafından hızlı telefon ağlarında kullanmak için geliştirilmiş olması ise ilginç bir detay.

Erlang programcıların hızla çalışmalarına da olanak tanıyor ki bu da günümüz modern yazılım geliştiriciliğinin olmazsa olmazlarından. Yazılım çalıştığı sırada dahi yeni kodlar eklenebilmesini mümkün kılıyor.

Gelgelelim her şey gibi Erlang’ın da handikapları var. Erlang’ı bilen çok az programcı var ve Erlang ile çalışan yazılımların sayısı da bir hayli az. Facebook da ilk Facebook Chat uygulamasını Erlang ile kodlamıştı fakat sonrasında kendi altyapısındaki diğer servislerle daha uyumlu çalışabilmesi için yeniden kodlama yoluna gitt. Facebook’un mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Jay Parikh, Erlang ile yazılan servislerin diğer servislerle uyumlu hale getirilmesinin zorluğundan bahsederken, Erlang’ı ulaşması zor bir ada olarak tanımlıyor.

Neyse ki WhatsApp’in Facebook gibi aşması gereken bir uyum problemi yok. Mahdavi Erlang bilen programcıların az olmasının da bir problem olmadığını düşünüyor: “İşe almadaki stratejimiz, en iyi ve en parlak mühendisleri bulmak. Kimseyi Erlang biliyor diye işe almıyoruz. Mühendisin ilk haftasını programlama dilini tanıyarak ve WhatsApp sistemini kullanmayı öğrenerek geçirmesini bekliyoruz. İşe aldığınız insanlar zeki olurlarsa bunu yapabilirler.”

Kısacası, WhatsApp esnek ve uyum sağlayabilen mühendisleri işe alarak başarılı oldu. Madhavi’den şirketin sırrını anlatması istenildiğinde, verdiği yanıt bir hayli basit görünüyor ama zaten işin sırrı da bu: “İlk kural yapmanız gereken şeye çok iyi odaklanmak. Diğer aktivitelerle, teknolojilerle hatta toplantılarla dikkatinizin dağılmaması gerekiyor.” Ve evet, WhatsApp mühendisleri neredeyse hiçbir toplantıya katılmıyor çünkü yapmaları gereken işleri var.

Yorum Bırak