Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Otomotiv endüstrisi teknoloji sınavından geçiyor

Otomotiv endüstrisi teknoloji sınavından geçiyor

Yapay zekadaki ilerlemeler hem otomotiv sanayisi hem de yolcu deneyimleri için dönüşüm vaat ediyor. Tüketiciler 4 yıl içerisinde VW, BMW, Ford gibi üreticilerin sunmuş olduğu yapay zeka destekli sürücüsüz araçlar satın alabilecekler. Bu araçların ciddi anlamda kazaları ve ulaşımın çevresel etkisini azaltması bekleniyor.

Gelişmeler bununla da sınırlı değil. Yakın zamanda yayınlanan McKinsey raporuna göre, çok geçmeden yapay zeka teknolojisi sayesinde araçlar sadece kendilerini sürmekle kalmayıp; sizleri tanıyacak, değişen ruh halinizi anlayacak, durumlara adapte olabilecek, yeni talep ve görevlere tepki verebilecek. İleri otonom teknolojisi sayesinde sürücü ve yolcular sürüş sırasında katma değerli vakit geçirebilecekler.

 

Otomobil üreticileri bu farklı geleceğe uyum sağlamaya çalışıyorlar. BMW yönetim kurulu üyesi Klaus Froehlich katılmış olduğu Münih’teki teknoloji konferansında şirket olarak otomobil üreticisi olmaktan ulaşım hizmetleri şirketine evrildiklerini ve bu yolda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Tüm üreticilerin bu evrilme sürecine ihtiyacı var çünkü yeni nesil araçlar yapay zeka ile birlikte kişiselleştirilmiş hizmet sunan yollardaki akıllı telefon olma özelliği gösterecek.

Araçlar tıpkı akıllı telefonlar gibi yazılım platformu haline gelmekte. Bu sayede otonom araçlar için işletim sistemi geliştiren Silikon Vadisi’nin teknoloji devleri Apple ve Google otomobil endüstrisine hâkim olabilecek. Google gibi sektör oyuncuları kendileri araçların kalitesini artırmak için çabalamıyorlar. Amaçları otonom araçları opsiyonel gelecek olarak sunmak yerine tüketicilerin çevrimiçi hizmetlerde geçirdikleri süreyi artırmak ve verilere para kazandırmak.

 

Silikon Vadisi oyuncuları yaygın çevrimiçi hizmetleriyle veriye ulaşmada yetenekli durumdalar ve bu yeteneği veriyi yapay zeka tabanlı akıllı ve içeriksel dijital yardımcılara kolaylıkla dönüştürebiliyorlar. Avrupa ise bu rekabette dezavantajlı durumda. Rekabeti korumak için Avrupalı otomobil üreticileri Nvidia, Intel, MobileEye gibi şirketlerle partnerlik yapmaya başladılar. BMW, PSA Peugeot Citroen ise kendi girişim hızlandırma programlarını açmış durumdalar. Bununla beraber Volkswagen dijital stratejilerini geliştirmek amacıyla Slikon Vadisi deneyimine sahip yöneticileri işe almakta.

 

Yapay zeka içeren yazılımlar otomobil üreticilerinin geleneğinde yok fakat bu teknolojileri kullanıp hizmetler üretmek pazar için anahtar konumunda.

Yorum Bırak