Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Türkiye girişimcilik ekosistemindeki yatırımlar 2017'nin ilk çeyreğinde büyüdü

Türkiye girişimcilik ekosistemindeki yatırımlar 2017’nin ilk çeyreğinde %51 büyüdü

Ekonomik ve sosyal sebeplere iç ve dış politikadaki gelişmelerin de eklenmesiyle bir hayli zorlu geçen 2016 yılının önümüzdeki döneme etkisi merak konusu. 2017 yılının ilk çeyreğini geride bırakırken startups.watch bu konudaki merakımızı kısmen giderecek yatırım endeksi raporunu yayınladı.

2016 yılının etkisinin biraz da olsa hissedildiği yılın ilk çeyreği, 23 yatırım adediyle ilk çeyrek bazında 2015 ve 2016’nın gerisinde kaldı. Buna karşın bulunduğumuz dönemde yatırım miktarında bir önceki çeyreğe göre %51’lik bir büyümeyle birlikte 12,9 milyon dolardan 19,4 milyon dolara ulaşıldı. Ulaşılan bu değerin büyük çoğunluğunu 13 milyon dolar ile iyzico oluşturmakta. Vostok Emerging Finance liderliğindeki yatırım turuna iyzico‘nun halihazırda yatırımcısı olan Dünya Bankası’nın yatırım kolu International Finance Corporation (IFC) ve 212 VC katıldı. iyzico yatırımını 1.5 milyon dolarla Buldumbuldum ve Sinemia takip etti.

2016 yılının ilk çeyreğindeki rekor yatırım sayılarının biraz uzağında olsa da yaşanılan sancılı süreçlerin etkisine rağmen ekosistem umut verici verilere sahip. Ekosistemin itici gücü konumundaki melek yatırımcılar ise bu verilere ulaşmada büyük önem taşıyor. Bu bağlamda GBA, yılın ilk çeyreğinde 2 girişime yatırım yaptı.

GBA_Jetract

Avrupa’da da Türkiye ile benzer bir durum gözlenmekte. 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki seneye göre yatırım adedinde %27, yatırım miktarında ise %18 oranında bir düşüş mevcut.

Global ölçekte, otomotiv firmaları Yapay Zeka ve Endüstri 4.0’ a yatırım yaparken bankaların ajandasında Yapay Zeka ve Büyük Veri konuları vardı. Telekom firmalarının yatırımlarını ise Endüstri 4.0 ve Büyük Veri dışında Fintech projeleri oluşturdu. 2017 ilk çeyreğinde Fintech’e toplamda 259 yatırım turunda 3 Milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların en çoğuna sırasıyla Amerika, Çin ve İngiltere imza attı.

Yorum Bırak