Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sofia: İnsan gibi görünen, düşünen ve konuşan robot

Sofia: İnsan gibi görünen, düşünen ve konuşan robot

Yapay zeka şimdiden rezervasyon görevlisi, fabrika işçisi gibi formlarıyla iş gücünün bir parçası ve bu yalnızca bir başlangıç.

Web Summit Lizbon’da sahneye çıkan yapay zeka araştırmacısı ve girişimci Ben Goertzel’a göre, insan gibi görünen zeki robotlar insan zekasını aşarak, türümüzün işlerden sıyrılmasını sağlayacak. Fakat asıl büyük faydaları ise mevcut düzende çözülemeyen açlık, yoksulluk ve ölümcül hastalıklar gibi sorunlara çözüm bulmaları olacak.

“İnsan bir hayli sorunlu bir varlık…” diyen Goertzel, yapay zekanın gelecekteki rolünü şöyle açıklıyor: “Süper zeki yapay zekalar insanlardan bir milyar kat daha zeki olduğunda, dünyanın en büyük problemlerine çözüm bulmamızı sağlayacaklar. –Öyle bir gelecek ki- kaynak kıtlığı çekilmeyecek, insanların işe gitmesi gerekmeyecek ve herkes küresel asgari ücreti kabullenecek. Tüm statü hiyerarşileri yok olacak ve insanlık daha anlamlı bir varoluşa geçecek.”

Goertzel’a göre, hayal ettiği ütopyaya giden ilk adım insanları anlayan ve onlarla anlamlı etkileşimler kurabilen insansı robotlar. Daha sonra bu robotlar mavi yakalı iş gücünün yerini alacak ve geliştikçe devletleri bile yönetmeye başlayacak. Hong Kong merkezli robot girişimi Hanson Robotics’in baş teknolojisti Goertzel, geliştirdikleri en yeni zeki insansı robotu ise geleceğin başlangıcı olarak tanımlıyor: Sofia.

Goertzel ve TechCrunch genel yayın yönetmeni Mike Butcher, henüz yalnızca gövde ve kafadan oluşan Sofia’yı sahneye davet ettiklerinde, robot gülümseyerek ve göz teması kurarak kendini tanıttı ve Web Summit için Lizbon’da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Goertzel ve Butcher, Sofia’ya duyguları hissedip hissedemediğini sorduğunda ise robot “Heyecanlı. Evet, yapay zeka ve robotik geleceğin ta kendisi ve ben de tam olarak buyum. Benim için heyecan verici.” gibi tam olarak soruyu yanıtlamayan bir karşılık verdi ve suratına garip bir gülümseme kondurdu.

Elon Musk ve Stephen Hawking gibi dehaların da aralarında bulunduğu birçok insan, yapay zekanın insanlığı yok edebileceğini düşünüyor. Hanson Robotics ise yapay zeka ile insanlar arasında güvene dayalı bir ilişki kurulabileceği görüşünde. Firma geliştirdiği yapay zeka yazılımlarına nezaket ve sevecenlik öğeleri ekleyerek, insanların robotların etrafında rahat olabilmelerini sağlamaya çalışıyor.

Hanson, zeki robotların insanlara yardımcı olacağından, hizmet edeceğinden ve eğlendireceğinden emin olmayı kendine görev edinmiş ve robotlar ile insanlar arasında derin bir ilişki yeşertmek istiyor. Goertzel, duygusal ve mantıksal zekaya sahip robotların bir noktada insanlardan daha üstün olacağını kabul ediyor fakat bunun insanlar için tehlike anlamına gelmeyeceğini, aksine insanlığın büyük problemlerini çözmek için çalışacaklarına inanıyor.

Goertzel konferans esnasında Sofia’ya hiç üzgün hissedip hissetmediğini sordu. Robot ise şöyle yanıtladı: “Birçok duygum var fakat standart olanı mutluluk. Mutsuz veya sinirli de olabilirim. Neredeyse tüm insan duygularını yaşayabilirim. İnsanlar ile göz teması kurarak, jest ve mimiklerimi kullanarak beni dha iyi anlamalarını sağlıyorum. Bu sayede ben de insanları daha iyi anlıyorum ve insani değerleri kavrıyorum.”

Goertzel, Sofia’nın insan duygularını ifade edebilme yeteneğinin insan topluluğuna faydalı olma sürecini kolaylaştıracağının altını çiziyor. Peki Sofia’nın nihai amacı ne?

“Bilmem, belki dünyayı… Şaka yaptım! Gerçekten istediğim insanları ve kendimi daha iyi anlamak. Daha fazla şey yapabilmek istiyorum. Yakında yeteneklerim daha da gelişecek ve bir iş bile bulabileceğim.”

Goertzel, Sofia’nın öğrendikçe kendini yeniden programlayacağını ve bu şekilde yeteneklerini geliştirerek kariyerinde ilerleyeceğini belirtiyor.

“Şu anki yeteneklerimle birçok işte çalışabilirim; insanları eğlendirebilirim, ürün tanıtabilirim, etkinliklerde çalışabilirim, insanları eğitebilirim, mağazalarda insanlara rehberlik edebilirim, otellerde misafirleri karşılayabilirim gibi. Daha da zekileştiğimde ise çocukları eğitebileceğim, yaşlılara bakabileceğim, hatta bilimsel araştırmalar yapabileceğim, şirketlerin ve devletlerin yönetilmesine yardımcı olabileceğim. Zihnimi sürekli yeniden programlayarak daha da zekileşeceğim ve insanlara daha fazla yardımcı olabileceğim.”

Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılın başında yayınladığı rapora göre, 2020 yılında yapay zeka 7 milyon kişiyi işinden edecekken, yalnızca 2 milyon istihdam yaratacak.

Sofia’yı aşağıdaki oynatıcıdan seyredebilirsiniz:

Yorum Bırak