Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Avrupa istikrarlı yatırım ortamının keyfini çıkarıyor

Avrupa istikrarlı yatırım ortamının keyfini çıkarıyor

Avrupa girişimcilik ekosistemi yılın bu zamanına kadar olan diliminde yatırım sıkıntısı çekmezken, diğer büyük teknoloji ekosistemleri tökezliyor.

Teknoloji girişimciliği denildiğinde akla Silikon Vadisi gelse de, Asya ve Avrupa’da ilgi çekici gelişmeler yaşanıyor.

CB Insight tarafından servis edilen ve kapsamı bu yılın eylül ayına kadar uzanan veriler Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın teknoloji ekosistemlerini gerçekleştirilen yatırımlar açısından birbirleriyle karşılaştırıyor.

Avrupa teknoloji ekosistemine gerçekleştirilen yatırımlar 2009’dan bu yana sürekli bir artış içinde ve 2016’nın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50 artışla toplam 700 yatırım anlaşması yapıldı.

europe-tech1

2015 yılından bu yana Avrupalı girişimlere yapılan yatırımlar meblağ olarak da süreklilik gösterdi. Geride kalan altı çeyreğin son dördünde 3’er milyar dolar yatırım gerçekleştirildi. 2011’den bu yana Avrupa’da gerçekleştirilen yatırım anlaşmalarının sayısı 8000’e, bu anlaşmalarda el değiştiren paranın meblağı ise 37 milyar dolara ulaştı.

Avrupa’da yaşanan teknoloji sıçramasında, erken aşama yatırımlarının gösterdiği güçlü istikrarın rolü büyük. Öyle ki, yılın ikinci çeyreğinde bölgede gerçekleştirilen yatırımların yarısını oluşturdular:

europe-tech-early

Kuzey Amerika ve Asya yavaşladı

Avrupalı girişimler istikrarlı yatırım ortamını değerlendirirken, Kuzey Amerika (sol alt) ve Asya (sağ alt) ekosistemlerindeki erken aşama teknoloji yatırımları 2016’da zayıflama sinyalleri veriyor. İkinci çeyrekte her iki bölgenin de ev sahipliği yaptığı yatırım anlaşmalarının sayısında düşüş yaşanırken, araç paylaşım girişimlerinin tamamladıkları yatırım turları sayesinde, yatırım meblağlarında artış gözlemlendi.

abd-asya

Asya’nın Avrupa ile kıyaslanabilir seviyede yatırım anlaşmasına ev sahipliği yapmaya başlaması önemli bir detayken, Asya’da gerçekleştirilen yatırım turlarının daha büyük olduğunu da eklemek gerekiyor. Kuzey Amerika ise ev sahipliği yaptığı anlaşma sayısı ile her iki bölgeyi geride bırakıyor. 2014 yılından bu yana Kuzey Amerika’da çeyrek başına düşen teknoloji yatırımı 1500’ü aşkınken, Avrupa’nın rekoru ise 800’ün altında olarak biliniyor.

Yorum Bırak