Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Genç girişimciler için vergi muafiyeti kanunu yürürlüğe girdi

Genç girişimciler için vergi muafiyeti kanunu yürürlüğe girdi

Hükümet tarafından kurgulanan 29 yaş altı girişimciler için vergi muafiyeti kanunu, Resmî Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan yeni kanuna göre, 30 yaşından genç ve ilk kez şirket kuran girişimciler, 3 yıl boyunca vergi indiriminden faydalanabiliyor.

Kanunun getirdiği vergi indiriminden faydalanmak için girişimcilerin vergi dairesine tam mükellef kaydıyla, yani şahıs şirketiyle açılış yaptırması gerekiyor. Limited şirket ortağı olarak muafiyetten faydalanmak mümkün değil.

Tüm Sanayici İş Adamları (TÜMSİAD) Mali Müşavirler Komite Başkanı Cenk Batur, kanunun getirdiği vergi indiriminin boyutlarının daha iyi anlaşılması için bir karşılaştırma yapılması gerektiği görüşünde:

Vergi muafiyetinden faydalanamayan X girişimi, bir yılda 150 bin TL fatura kesmesi ve 50 bin TL gider göstermesi halinde, vergilendirilecek matrahı 100 bin TL olarak çıkıyor ve 26,750 TL vergi ödüyor.

Muafiyetten faydalanan Y girişimi ise aynı gelir ve giderleri gösterdiğinde, yeni kanun girişimin elde ettiği karın 75 bin TL’sine muafiyet uyguluyor. Yani bu girişimin vergiye tâbi tutulan karı 25 bin TL olarak ele alınıyor ve yalnızca 4,370 TL vergi ödemesi gerekiyor.

Yorum Bırak