Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Didi Chuxing Uber'in Çin operasyonunu satın alıyor

Didi Chuxing Uber’in Çin operasyonunu satın alıyor

Küresel operasyonunda kan kaybeden tek pazar Çin’de her yıl 1 milyar dolar zarara uğrayan Uber, ülkedeki operasyonunu en büyük rakibi Didi Chuxing ile birleştiriyor.

Bloomberg ve Wall Street Journal’ın isimsiz kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Didi Chuxing ile Uber Çin’in birleşiminden ortaya çıkacak olan yeni firma 35 milyar dolar değerinde olacak.

Anlaşma kapsamında elinde 7 milyar dolar yatırım gücü bulunduran Didi Chuxing, Çin operasyonu karşılığında Uber’in küresel operasyonuna 1 milyar dolar yatırım yapacak. Uber ve aralarında Baidu gibi devlerin de bulunduğu Çin operasyonunun yatırımcıları ise birleşim sonucu ortaya çıkacak yeni firmanın yüzde 20’sine sahip olacak.

En güncel değerleme verilerine göre Uber Çin 7 milyar dolarlık bir operasyonken, Didi Chuxing’in güncel değeri ise 28 milyar dolar olarak gösteriliyor.

Şayet anlaşma söylentileri doğruysa, zamanlamasının ilginç olduğuna dikkat çekmek gerek çünkü Çin hükümeti 1 Kasım’dan itibaren araç çağırma servislerine yasal statü kazandıracak olan regülasyonlarını devreye sokacak.

Apple’ın da yatırımcıları arasında yer aldığı Didi ile Uber’in birleşmesi Çin özel araç çağırma pazarının göreceği ilk büyük birleşme olmayacak. Didi Chuxing’in kendisi de iki rakip Didi Dache ile Didi Kuaidi’nin geçtiğimiz yıl birleşmesiyle ortaya çıkmıştı.

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Didi’nin yatırım yaptığı rakiplerinin sayısı dörde yükselecek. Çinli dev daha önce dünyanın farklı yerlerinde faaliyet gösteren araç çağırma girişimleri Lyft, Ola ve Grab’e yatırım yapmıştı.

Çin’de her yıl 1 milyar dolar zarar eden Uber’in bu pazardan kârlı bir anlaşmayla çıkmasının ardından halka arz edileceği düşünülüyor. Firmanın batı operasyonları kârlıyken, Çin’deki çabaları küresel operasyonuna dair en büyük soru işareti olarak görülüyordu. Söylentiler birleşmenin de halka arz isteyen yatırımcıların baskısıyla gerçekleştiğine işaret ediyor.

Yorum Bırak