Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

2017 drone'ların yılı olacak

2017 drone’ların yılı olacak

2016 drone’lara ve onların son kullanıcıya, firmalara ve topluluklara sunabilecekleri potansiyel faydalara dair birçok öğretici kanıt ortaya koydu. Amazon drone’lar ile sipariş teslimatları gerçekleştirirken, emniyetten inşaata ve hatta sağlığa kadar birçok alanda bu pervaneli küçük uçakların neler yapabileceğini gördük.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’de drone kullanımına dair düzenlemeleri devreye sokarken, geçtiğimiz yılın başında deneysel görünen drone uçuşları bugünlerde rutin operasyonlara dönüştüler.

Bugüne kadar yaşananlar drone’lar için bir başlangıçtan ibaretti. 2017 yılında drone’ların günlük yaşamların ve iş operasyonlarının içerisinde daha fazla yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Spesifik olmak gerekirse…

Parayı takip et

Risk sermayedarlarının ve melek yatırımcıların drone alanına yaptıkları yatırım miktarının bu yıl azalması beklenirken, dev telekom ve elektronik şirketlerinin ise bu alana daha ciddi yaklaşarak yatırımlarını artıracağı öngörülüyor. Bu yaklaşımın bir sonucu olarak, alanın 2017’de birçok satın alma ve birleşmeye konu olması muhtemel. Birçok drone şirketinin kârlı işlere dönüşebileceklerini kanıtlamaları satın alma, birleşme ve stratejik partnerlik anlaşmalarını teşvik eden sürdürülebilir imajı sağlıyor.

Büyük oyuncular geliyor

Amazon ve DHL gibi dev lojistik şirketleri günbegün daha fazla drone’u operasyonlarına dahil ediyor. Geleneksel perakendecilerin de bir süredir kapalı kapılar ardında drone stratejileri geliştirdiği ve yakında entegrasyon projelerini başlatacakları biliniyor.

IBM ve GE gibi iş dünyasının devleri ise drone alanını uzun vadeli etkileyecek stratejik çalışmalar gerçekleştiriyor. Uber kendisinden beklenecek şekilde yıldızları hedefliyor ve geçtiğimiz yıl uçan arabalara dair yayımladığı araştırmalar, drone’ların insanlığın uzun yıllardır hayalini kurduğu uçan arabaların ataları olabileceğini düşündürüyor.

20.000 drone havalanacak

Günümüzde dünyanın dört bir yanında aktif faaliyet gösteren drone sayısının 5000 civarı olduğu tahmin ediliyor. Tüketici elektroniği, lojistik ve telekom devlerinin bu alana eğilmeleri ile 2017’nin sonunda Dünya’da 20 bin drone uçuşunun gerçekleştirileceği öngörülüyor.

Akıllı şehirler daha da akıllanacak

Akıllı şehirler trendinin oyuncuları ve akıllı sıfatı almaya hak kazanan şehirler halihazırda önümüzde 20, 50 ve hatta 100 yılda ulaşımın ve altyapının nasıl bir hal alması gerektiği üzerinde çalışıyor. 2017 yılında kendini kanıtlamış drone şirketlerinin akıllı şehirler alanına giriş yapmaları ve itfaiye, polis ve yerel yönetimlere çağ atlatmaya başlamaları bekleniyor.

Daha kolay ve daha güvenli

Olgunlaşmaya başlayan her teknoloji trendinde olduğu gibi drone’ların fiyatlarında görülen düşüş de devam edecek ve drone’lar daha sofistike özellikler ile donatılmaya başlanacak. Bir drone uçurmak, özellikle otonom uçuş kabiliyetlerindeki artışa paralel olarak kolaylaşacak.

2017 yılında drone endüstrisi drone’lara ve operatörlerine riskleri yüksek doğrulukla öngörme konusunda yardımcı olacak araçlar geliştirmeye başlayacak. Bu sayede güvenli uçuş planları yapabilmek ve kazaları önlemek mümkün olacak.

Yorum Bırak