Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

2016’yı şekillendirecek teknoloji trendleri

2016’yı şekillendirecek teknoloji trendleri

Yeni yıla sayılı günler kala akıllara gelen heyecan verici soruların başında, 2016’da hayatlarımızı dönüştürecek teknoloji trendlerinin neler olacağı geliyor. Daha önce drone’ların yükselişi ve sürücüsüz otomobiller gibi konularda nokta atışı öngörülerde bulunan küresel strateji firması frog’a göre, girişimler dahil tüm firmaların çağın gerekliliklerini yakalamak için benimsemesi gereken teknoloji akımları şöyle sıralanıyor:

blockchain

Bitcoin’in ötesinde Blockchain. Blockchain, Bitcoin’in ötesinde bir teknolojiyi sunabilecek kadar olgunlaşacak. Son dönemde kripto teknolojileri alanına yapılan yatırımlar, uygulama geliştirme platformları şeklinde meyvelerini vermeye başlayacak. Platformların ortaya çıkmasıyla artacak olan Blockchain uygulamaları, sanal para biriminin sağlıktan kitle fonlamaya, finans servislerinden dijital müziğe kadar birçok alanda kabul görmesini mümkün kılacak.

veri gudumlu tasarim

Veri güdümlü tasarım sahneye çıkıyor. 2000 yılının teması ‘büyük veriyi yakalamak’ ise 2016 ve ilerisi veriyi kullanarak iş yapmakla anılacak. Günümüzde halka açık şirketler, kullanıcılarından topladığı verilerden çıkardıkları sonuçlar ışığında vizyonlarını revize diyor, girişimler ise halka açık veri setlerini kullanarak ürünlerini ve iş planlarını hazırlıyor. Veri bilimi, tasarım ve strateji, veri merkezli bir işin olmazsa olmaz araçlarından ve müşteri ile dinamik bir ilişki kurmanın da en geçerli yolu. Veri güdümlü tasarım anlayışı, yakın gelecekte özellikle perakende deneyimini ve ürün tasarımlarını temelden değiştirerek, firmaların daha büyük başarılara ulaşabilmesini mümkün kılacak.

mikrobiyom

Mikrobiyom sağlık alanına çağ atlacak. Geçtiğimiz birkaç yılda kişisel genom alanında büyük ilerlemeler kaydedildi. Gelgelelim genetik bilimi sağlığımıza dair derin kişisel kavrayışın elde edilmesi için tek yol değil. Daha ileriye gitmemizi sağlayacak olan alanlardan bir diğeri de insan mikrobiyomu, kişisel sağlık alanında yepyeni bir çağı başlatma potansiyeline sahip. İnsan vücudu hücreden çok bakteriye sahip, içimizdeki mikroorganizmaların sayısı trilyonları buluyor ve insan hücrelerinden 10 kat daha kalabalıklar. Bu bakteriler insan hücrelerimiz ile sürekli farklı şekillerde etkileşime geçiyor ve sağlığımızı etkiliyor. Bu etkileşimin insan vücudu üzerindeki etkimizi artırmanın anahtarı olduğu düşünülüyor çünkü genlerimize herhangi bir etkide bulunamazken, onlarla etkileşime geçen kişisel mikrobiyomu günlük olarak manipüle etmemiz mümkün. Bu da obezite, alerjiler, diyabet, kanser, kalp, damar ve hatta akıl hastalıklarına daha iyi müdahale etmemizin önünü açacak.

finans

Finans yapay zekaya emanet. Yatırım bankaları, yatırım fonları ve sigorta şirketleri, veriler ışığında daha verimli çalışmak ve riski azaltmak için yapay zekayla sırt sırta verecek. Günümüzde bankalar dahili IP’lerini korumak için Palantir ve kredi riskini azaltmak için IBM Watson gibi teknolojileri yeni yeni kullanmaya başlıyor. Sensai gibi girişimler de büyük veri yığınlarında örnekler arayacak suçu önlüyor.

sanal-gerceklik-terapileri

Sanal gerçeklik terapileri. Sanal gerçekliğin dijital eğlenceyi yeni ufuklara götüreceği aşikar fakat teknolojinin psikolojik terapi alanına kazandırabilecekleri de inanılmaz boyutlarda. Sanal gerçeklik yakın gelecekte travma sonrası stres bozukluğu, maruz bırakma terapisi, kronik ağrı ve diğer psikolojik şikayetlerde yaygın bir iyileştirme metodu olarak karşımıza çıkacak.

Washington Üniverstesi’nde yanık tedavisi gören insanlar, sanal gerçeklik başlıklarıyla onlara özel tasarlanmış oyunları oynuyorlar. Bu oyunlar, hastaları yatıştıracak ve dikkatlerini şiddetli acılarından başka bir yöne çekecek şekilde tasarlanmış. Terapi o kadar iyi sonuçlar verdi ki, hastaların yüksek bağımlılık yapan ilaçlara ihtiyaçları azaldı.

receteli oyunlar

Reçeteli oyunlar. Doktorlar, FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı oyunları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hastalarına reçeteyle önerebilecek. Kaliforniya merkezli girişim Akili, Project Evo ismiyle bilinen bir oyun geliştiriyor. DEHB, otizm ve depresyon rahatsızlıkları üzerine sekiz klinik test başarıyla tamamlandı bile. Posit Science ise FDA onaylı tedavisel oyunlarıyla kontrollü klinik testler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu denemeler tabii ki dev ilaç firmalarının radarından da kaçmadı. Pfizer, Project Evo’nun partnerleri arasına katılarak, oyun alzaymır teşhisi koyma sürecini iyileştibilir mi görmek istiyor.

insan odakli uretkenlik

İnsan odaklı üretkenlik bitiyor. Yaratıcı süreçlerde otomasyonların kendini tekrarlayan ve tahmin edilebilir çözümler ürettiği günler sona ermek üzere. Yapay zeka otomasyonları, roman yazan, ürün geliştiren ve hatta müzik besteleyen kişileri destekleyebilecek yetkinliğe ulaşacak. Bu yetkinlik yazılım geliştirme sürecinde büyük iyileşmeleri mümkün kılacak. Akıllı kullanıcı deneyimi ideali, kendini kullanıcısına göre optimize eden yazılımlar ile başlayacak.

kalp atislariyla yazılan film elestirileri

Kalp atışlarıyla yazılan film eleştirileri. Giyilebilir cihazlarla toplanan aktivite seviyesi ve uyku düzeni gibi veriler, otomatik olarak kitlesel hale getirilerek kullandığımız ürün ve servislerin objektif olarak değerlendirilmesini sağlayacak. Yakın gelecekte bir restorandaki yemeğin ve servisin ne kadar iyi, bir filmin ne kadar korkunç olduğuna dair kesin verilere ulaşabileceğiz.

yapay zekayla egitim

Yapay zekayla özel eğitim. Yakın gelecekte, otizm gibi öğrenme güçlükleri yaşayan çocuklar için özel geliştirilen robotik oyuncakların yükselişine şahit olacağız. Araştırmalar, yapay zekaya sahip oyuncakların, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ile etkileşime geçmekte son derece verimli olduğunu ortaya koydu. Özel eğitim departmanları yakında sınıfları oynanabilir akıllı oyuncaklar ile dolduracak.

dokunsal geri bildirim

Dokunsal geri bildirim ciddiye biniyor. Dokunsal geri bildirim akıllı telefonlarımız, saatlerimiz ve bilgisayarlarımız ile etkileşime geçme biçimimizi titreşim ve hareketle zenginleştirdi. 2016 yılında dokunsal geri bildirim daha çok yüzeyde devreye girecek. Bu teknoloji bir gün internetten satın almayı düşündüğünüz bir kıyafetin kumaşını hissetmenizi mümkün kılabilir.

servis olarak arkadaslik

Servis olarak arkadaşlık. Birbirine dijital olarak en bağlı olan neslin, aynı zamanda insan ilişkilerine en hasret nesil olması ironik değil mi? Çin’de faaliyet gösteren e-ticaret sitesi Taobao, Çin Yeni Yılı’nda ailenizle tanıştırabileceğiniz erkek arkadaşlar kiralamanızı mümkün kılıyor. Talep yüksek…

Girişimciler balta girmemiş değer kaynaklarını arıyor. Uber bunu otomobillerde yaptı, Airbnb ise yaşam alanlarını aldı. Özel veriler toplama konusunda olgunluğa ulaşmış stratejilere sahip WeChat gibi firmaların elde ettiği veriler ise en kişisel ve özel şeyin bir pazara dönüşmesini sağlayabilir: İnsan ilişkileri ve bir servis olarak arkadaşlık.

Yorum Bırak