Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Türkiye'de yılın ilk yarısında gerçekleştirilen yatırımlar

Türkiye’de yılın ilk yarısında gerçekleştirilen yatırımlar

Girişimler hakkında topladığı veriler ile yatırımcıların karar alma sürecine destek olan Startups.watch, 2016 yılının ilk yarısına dair yatırım raporunu yayınladı.

Araştırma platformunun raporunda Türkiye’ye ayrılan bölümdeki veriler, ilk çeyrekte ülkemizde 25 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştiğine, ikinci çeyrekte ise büyük bir düşüş yaşandığına işaret ediyor. Yılın ikinci çeyreği hem bir önceki çeyreğe hem de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’nin üzerinde gerileme kaydetti.

Startups-watch-yatirim

İlk çeyrekte gerçekleşen yatırım miktarı 26,5 milyon dolarken, ikinci çeyrekte yalnızca 13 işlemde 7,5 milyon dolar yatırım yapıldı. İkinci çeyrekte gerçekleştirilen yatırımların melek yatırımcılardan gelen kısmı ise 700 bin dolar olarak açıklandı.

SaaS ve pazar yeri girişimleri üçer yatırım alırken, reklamcılık dikeyine iki yatırım gerçekleştirilmiş. İkinci çeyrekte ülkemizin en çok yatırım çeken teknoloji kategorisi pazar yeri olurken, SaaS girişimlerine yapılan toplam yatırım miktarı ise 1 milyon dolarla sınırlı kaldı.

Startups-watch-rapor-1

Yatırım odağında ülkeler arası kıyaslama da yapan Startups.watch verileri, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine kıyasla bir hayli geride olduğunu gözler önüne seriyor. Yılın ilk yarısında gerçekleştirilen yatırımlara bakıldığında Almanya 728 milyon dolar ile Avrupa’da zirvede. Yılın aynı döneminde İsrail’de gerçekleştirilen yatırım miktarı ise 1,36 milyar dolar olarak açıklandı.

Startups-watch-Avrupa

Güney Doğu Avrupa’da zirvede yer alan ülkemizin aldığı yatırımlar, batı Avrupa’daki rakipler ile kıyaslanamayacak seviyede.

Raporun tamamını aşağıdaki oynatıcıdan inceleyebilirsiniz:

Yorum Bırak