Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

2016'nın en büyük teknoloji satın almaları

2016’nın en büyük teknoloji satın almaları (yarıyıl)

Microsoft’un 26,2 milyar dolar karşılığında LinkedIn’i satın alması büyük bir sürpriz olurken, her iki firmanın da alanlarının en tanınmışlarından olması tüm dünyanın ilgisini satın almaya çekti. Öyle ki Microsoft’un bu hamlesi Apple’ın her yıl dört gözle beklenen yeniliklerini duyurduğu WWDC etkinliğini bile gölgede bıraktı.

İlk yarısını geride bıraktığımız 2016 teknoloji sektöründe gerçekleşen satın almalar açısından bir hayli hızlı geçerken, geçtiğimiz gün Bloomberg Technology konferansında konuşan yatırımcı Marc Andreessen’e göre son birkaç yıldan çok daha büyük bir teknoloji firması satın alma dalgasının arifesindeyiz. Üstelik bu satın almaları yalnızca Microsoft, Google ve Facebook gibi jenerik Silikon Vadisi firmalarından değil; otomotiv sektöründen, Fortune 500 listesi dışından da bekliyor.

LinkedIn satın alması 26,2 milyar dolar ile yılın şimdiye kadarki en büyük satın alması olurken, birçok teknoloji firması daha bu yıl içerisinde milyarlarca dolarlık teklifler karşılığında satın alındı. Gündem satın almalar ile çalkalanırken, yılın ilk yarısında gerçekleştirilen ve en ses getiren “kesinleşmiş” satın alma anlaşmalarını derledik:

 1. Symantec BlueCoat’u satın aldı.
  4,65 milyar dolar / 13 Haziran
  Symantec kurumsal dijital güvenlik şirketi BlueCoat’u satın aldı ve firmannın CEO’su Greg Clark Symantec’in CEO’luğuna getirildi.
 1. NBCUniversal DreamWorks’ü satın aldı.
  3,8 milyar dolar / 28 Nisan
  Comcast şirketlerinden NBCUniversal, dünyanın en başarılı animasyon stüdyolarından DreamWorks’ü satın aldı.
 1. Microchip Technology Atmel’i satın aldı.
  3,6 milyar dolar / 19 Ocak
  Yarı iletken endüstrisindeki satın alma ve birleşme trendine uygun olarak, Microchip Technology bir diğer yonga üreticisi Atmel Corporation’ı satın aldı.
 1. Foxconn Sharp’ı satın aldı.
  3,5 milyar dolar / 30 Mart
  6,2 milyar dolardan başlayan görüşmeler, Çinli elektronik üreticisi Foxconn’un Sharp’ın finansal performansı ve viyabilitesine karşı duyduğu endişeleri dile getirmesiyle 3,5 milyar dolara tamamlandı.
 1. IBM Truven’i satın aldı.
  2,6 milyar dolar / 8 Nisan
  IBM bulut tabanlı sağlık analitik firması Truven’i satın alarak, dört büyük girişim satın almasıyla oluşturduğu Watson Health platformuna kattı.
 1. Mitel Polycom’u satın aldı.
  1,96 milyar dolar / 15 Nisan
  Kurumsal iletişim için video, ses ve içerik teknolojileri geliştiren Polycom, aynı alanda faaliyet gösteren Polycom tarafından satın alındı.
 1. Brocade Ruckus Wireless’ı satın aldı.
  1,5 milyar dolar / 5 Nisan
  Brocade, stadyumlar ve ortak çalışma alanları gibi büyük alanlardaki WiFi talebine yanıt vermek için Ruckus Wireless’ı satın aldı.
 1. Cisco Jasper Technologies’i satın aldı.
  1,4 milyar dolar / 3 Şubat
  Ünlü ağ teknolojileri devi Cisco, nesneslerin interneti için bulut tabanlı platformu geliştiren Jasper’ı satın aldı.
 1. General Motors Cruise’u satın aldı.
  1 milyar dolar / 13 Mayıs
  Sürücüsüz otomobil alanında kararlı bir strateji sergileyen GM, aynı alanda çalışmalar yürüten girişim Cruise’u satın aldı.

Yorum Bırak