Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

2016’nın en büyük halka arzını yapan Line yatırımcılarını huzursuz ediyor - GBA

2016’nın en büyük halka arzını yapan Line yatırımcılarını huzursuz ediyor

| On 03, Şub 2017

Özellikle uzakdoğu ülkelerinde elde ettiği başarıyla tanınan ve geçtiğimiz yıl tüm dünyada güçlenme hedefiyle halka arz edilen Line, teknoloji girişimleri arasında 2016’nın en büyük halka arzına imza atmıştı. Hisselerin satışından 1.3 milyar dolar gelir elde eden Line için 2017’nin büyüme ve güçlenme yılı olması bekleniyordu. Fakat Line beklentilerin tam tersine yıla sert bir düşüşle başladı ve yatırımcıları tedirgin etti.

Line’ın 2016’nın yaz aylarında Tokyo ve New York’ta yatırımcılardan büyük ilgi gören halka arz süreci özellikle Facebook, Snapchat ve WeChat gibi rakipleri karşısında neler yapacağı merak edilen şirket için bir özgüven aşısı olmuştu. Global anlamda çok güçlü rakiplerin karşısına çıkıyor olsa da Line’ın Japonya, Tayland, Endonezya ve Tayvan gibi ülkelerdeki hakim pazar payından gelen gücü ve yıllık 60 milyon dolar civarındaki net kârı güvenilir bir profil çizmesini sağladı. Birçok yatırımcı Line’ın yeni pazarlara açılarak kullanıcı rakamlarını artıracağını ve gelirlerini yükselteceğini düşünerek bu halka arzı bir fırsat olarak gördü. Sonuçta Line 1.3 milyar dolar gelir ve 8 milyar dolarında civarındaki değerlemesiyle teknoloji şirketleri arasında 2016’nın en büyük halka arzını gerçekleştirmiş oldu.

Line characters pose for photos before the company's IPO at the New York Stock Exchange, Thursday, July 14, 2016. (AP Photo/Richard Drew)

Ancak aradan geçen 6 aylık süreçte Line özgüveni ve maddi gücüne rağmen pek de beklenen sonuçlara imza atamadı. Şoke edici olan kullanıcı rakamlarını artırması beklenen şirketin tam tersi yolda ilerleyip kullanıcı kaybetmeye başlamış olması. Global anlamda 220 milyon kullanıcısı bulunan Line, 2016’nın son çeyreğinde tam 3 milyon kullanıcı kaybederek 217 milyon kullanıcıya gerilemiş. Bu kısa bir süre içerisinde çok önemli bir düşüş.

Line 2013 yılında Türkiye pazarına giriş yapmış, 2014 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Ancak daha sonrasında Line’dan yeni kullanıcı rakamları duymadık.

2015 yılında 60 milyon dolar civarında zarar eden Line, 2016’da reklam servislerinin de katkısıyla 66 milyon dolar kâr elde etmeyi başarmıştı. Reklamlar şirket için güçlü bir gelir kanalı olmayı sürdürecek. Ancak Line’da kullanıcı artışı sağlaması beklenen servisler ve etiketler gibi yenilikler kullanıcıların ilgisini çekemiyor. Bu sebeple bu alanda gelirlerler düşerken yeni kullanıcı kazanma hayalleri de suya düşüyor. Line’ın reklam gelirleri toplam gelirinin %40’ını oluşturuyor.

Hiç şüphesiz Line sadece bir mesajlaşma uygulaması olarak kalmak istemiyor. Birçok ülkede mobil ödeme yapmak, taksi çağırmak, müzik dinlemek için Line uygulaması kullanılabiliyor. Ancak bu yan hizmetlerden kaç tanesinin global anlamda başarılı olabileceği noktasında soru işaretleri mevcut.

2017’de Line’ın en büyük hedefi kullanıcı rakamlarını yeniden artırıp kendini kanıtlamak olacak. Aksi takdirde onlar da halka arz sürecindeki performansına bir daha hiç ulaşamayan girişimlerden biri olabilir.

Yorum Bırak