Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Barcelona teknolojinin bugünü ve yarınına ev sahipliği yaptı

Barcelona teknolojinin bugünü ve yarınına ev sahipliği yaptı

Dünyanın dört bir yanından binlerce insan, her yılın şubat ayında Akdeniz’in güzel şehirlerinden Barcelona’ya akın ediyor. Mobil Dünya Kongresi’ne (Mobile World Congress/MWC) ev sahipliği yapan şehirde metro çalışanlarının greve gitmesi ulaşımı zorlaştırırken, kongre geleneği bozmayarak yine geleceği şekillendiren teknolojilerin ilk kez görücüye çıktığı yer oldu.

Akıllı telefon satışlarının artışı yüzde 9,5’e gerileyerek çift haneli zamanları geride bırakırken (IDC), kongrede tanıtılan birbirinden şık akıllı telefonlar da dokuz yıl önce yaşadığımız “iPhone devrimi”nin takipçilerinden öteye gidemediler. Tüm bunlar, 10 bini aşkın kişinin katıldığı MWC’nin ihtişamına gölge düşürmedi çünkü kongrenin gerçek itici gücü akıllı telefonlar değil, günbegün hayatlarımızda daha fazla rol üstlenen çevrimiçi servislerin havası ve suyu olan internetin ta kendisi.

Dünyanın bağlantı kabiliyeti arttıkça buna karşı olan duyarlılığımız azalıyor. Etrafımızdaki “şeyler” bir şekilde çalışıyor. Sabah işe giderken kullandığımız taksi Uber’le, kahvemizin ücretini ödemek için ihtiyaç duyduğumuz cüzdanımız BKM Express’le, olan biteni takip ettiğimiz gazetemiz Twitter’la ve ekip arkadaşlarımızla başında toplandığımız toplantı masası Slack’le değişirken, biz tüm bunları eskisinden çok daha hızlı ve kolay yapabilmekten memnun olmakla yetiniyoruz. Tüm bu servislerin sorunsuz çalışmasını, MWC’nin kapalı kapıları ardında yapılan lisans ve işbirliği anlaşmalarına, altyapının hızla iyileşmesini sağlayan sıkı rekabete ve dünyaya açılma cesareti gösteren girişimlere borçluyuz.

Barcelona her şubat ayında, teknolojinin ve onun en verimli araçlarından mobilitenin yaşamlarımızı nasıl evrilttiğini gözler önüne seriyor. Cihazları bir kenara bırakalım ve bu yıl kongrenin ana bacaklarını oluşturan teknoloji trendlerine göz atalım.

Sanal gerçekliğe beş kala. Bu yılki MWC, sanal gerçeklik “sokağa inmeden” hemen önce gerçekleşti. Rift, PS VR ve HTC Vive bu yılın ilk yarısında satışa sunulacak. Kongrede cihazların yanı sıra sanal gerçeklik heyecanını körükleyen yegane şey, Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in Oculus teknolojisi ile geliştirilen Samsung Gear VR başlığının tanıtımına yaptığı sürpriz ziyaret oldu. Zuckerberg, Facebook ekibinin Oculus Rift için sosyal uygulamalar geliştireceğini açıkladı. Sanal gerçeklik şu an toy ve eksiksiz olmaktan bir hayli uzak. Raflara çıkma arifesinde olan birçok sanal gerçeklik başlığı uzun süre takıldığında kullanıcısını rahatsız ediyor. Fakat her teknoloji gibi sanal gerçeklik de olgunlaşacak ve günlük kullanıma elverişli hale gelecektir.

Yeni teknolojiler 5G ihtiyacını ayyuka çıkarıyor. Sanal gerçekliğin ve vaat ettiklerinin yoğun olarak kullanılabilmesi için 5G bağlantı teknolojisine ihtiyaç duyuyoruz. 4G ile YouTube videolarını Full HD çözünürlükte görüntüleyebiliyoruz belki fakat sanal gerçekliğin kendini gerçekleştirmesi için 5G’nin daha yüksek hızı daha az gecikmeyle sunma kabiliyetini beklememiz gerekecek. Daha fazla hız yalnızca Oculus Rift ile çevrimiçi oyun deneyimini iyileştirmeyecek, ayrıca sanal gerçekliğin profesyonel kullanım alanlarındaki verimliliğini de artıracak. Eğer kalp ameliyatına giren operatör doktorun işini sanal gerçeklik başlığı ile kolaylaştırarak başarı şansını artırmak istiyorsak, internet bağlantısının sorun çıkarmayacağından yüzde 110 emin olmak zorundayız.

Herkese internet, her yere internet. Dünya nüfusunun üçte ikisi, yaklaşık 4 milyar insan hâlâ çevrimiçi değil. İnternet bağlantısı ile yoksulluğa karşı mücadelede yol kat edileceği düşünülürken, MWC’de bu insanlara nasıl internet götürüleceğine dair birçok tartışma yaşandı. Facebook’un Free Basic isimli ücretsiz uygulamaları ve drone’lar ile internet bağlantısı sağladığı Internet.org çalışması ise bu doğrultuda gerçekleştirilen diğer projelerden bir adım öne çıkıyor. Akıllı telefon fiyatlarının düşüşüyle birlikte daha fazla firmanın bu alanda çalışmalara katılması bekleniyor.

Devrim yaşandı, sıra regülasyonlarda. GSM operatörleri MWC’nin en büyük oyuncuları olmaya devam ediyor ve bu yıl tek bir ağızdan internet şirketlerinin de kendileri gibi regülasyonlara tabi tutulmaları gerektiğini belirttiler. Özellikle Facebook’u ve sahip olduğu Messenger ile WhatsApp iletişim uygulamalarını hedef alan operatörlerin bu fikri doğal olarak internet şirketleri tarafından pek sıcak karşılanmadı.

Mobil Dünya Kongresi internetin yakın geleceğine dair ipuçları verirken, hayatlarımızı sarıp sarmalayan bu görünmez kumaşın nasıl evrileceğine dair soru işareti baki kalmaya devam ediyor. Fakat görünüşe göre teknoloji ihtiyaçlarımız doğrultusunda organik olarak evrilmeye devam edecek. Yeni “iPhone anı”nın yakın olduğu ortada fakat hangi sektörden ve ne şekilde geleceğini Nostradamus bilir.

500 girişim Barcelona’ya inovasyon getirdi

MWC’de milyar dolarlık yatırımların ürünü cihazlar ve trendler ilgi odağıyken, şehrin çok uzak olmayan bir diğer köşesinde gerçekleştirilen 4YFN (4 Years From Now) etkinliğinde ise dünyanın dört bir yanından gelen 500 girişimin yenilikçi mobil ürünleri sergilendi.

Üç gün süren etkinlikte pitching seansları birbiri ardına devam etti. IBM ile 4YFN, girişimlerin birbirleriyle rekabet ettiği Global Mobile Innovators Tournament isimli geniş çaplı bir turnuva düzenledi.

Her gün farklı sektörlerden girişimlerin yarıştığı etkinlikte “Akıllı Sağlık” yarışmasının kazananı, kullanıcısı uyuduğunda onun diş gıcırdatma düzenini takip eden kafa bandının yaratıcısı Grindbit oldu.

“Akıllı Ev ve Binalar” kategorisinin kazananı ise kapalı alan haritalama ve konumlama cihazının geliştiricisi InnerSpace olarak açıklandı. Brainstat Studio ise beyin dalgaları ile sürücünün durumunu takip eden uygulamasıyla “Akıllı Ulaşım” kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Kazanan girişimler yatırımcılar ile özel görüşmeler yapma şansı yakaladı.

Etkinliğin asıl yarışması ise son gün gerçekleştirilen 4YFN Awards 2016 ile sonuçlandı. 60 ülkeden girişimin katıldığı yarışmanın kazananları ise şu şekilde sıralandı:

Yorum Bırak